Slagelse Vinkompagni - MAXIMUM WINE
Forside » Italien » Toscana/Brunello » Antinori - Villa Antinori Rosso IGT - Toscana 2007 - TOP VIN. Send en e-mail til Slagelse VinkompagniVis alle produkter  |   
Vingrupper
Argentina
Australien
Californien
Chile
England
Frankrig
Italien
 · Abruzzo
 · Apulien
 · BagInBox
 · Campagnia
 · Emilia Romagna
 · Friuli
 · Lombardiet
 · Marche
 · Molise
 · Mousserende/Dessert vin
 · Piemonte
 · Piemonte - Barolo
 · Sicilien/Sardinien
 · Toscana/Brunello
 · Trentino-Alto-Adige
 · Umbrien
 · Veneto
 · Veneto - Amarone
 · Veneto - Dessert
Kina
Mexico
New Zealand
Portugal
Spanien
SPOT TILBUD / VINKUP...
Sydafrika
Tyskland
Østrig
Fragt
Vingrupper
Alkoholfri vin
Dessertvine
Mousserende vine
Portvin
Smagekasse
Spiritus
Topvine
Øl
Vingrupper
BagInBox vine
Bøger
Chokolade/Lakrids
Delikatesser m.m.
Gavekort
Gaveløsninger
Gaveæsker til Vin
JULEGAVER - Vin og Delikatesser
Kildevand
Vine med skruelåg
Vintilbehør
Information
Kontakt os / Contacts
Om os
Åbningstider
Vinens historie
Råd om vin
Billeder firma
Pressen skriver
Vinsmagninger
Links
Hjælp os til at blive bedre
B2B eller Firmaordning
Erhverv
HoReCa
Job
Fortrolighed
Gratis kundelogin
Slagelse Vinfestival
Vin & Sundhed
Billeder Aktiviteter/Butik
Opskrifter Vin & mad
Vin - Information
Forhandlere søges
Portvin - Nyttig viden!
Vinrejser
Betingelser & Vilkår
Kontakt os
Nyhedsbrev
Oversigt
Søg
Søg 


Vi sponsorerer
Slagelse Festuge
Slagelse Erhvervsråd
FC Vestsjælland
SBI Slagelse


Køb online
Nørrebro Bryghus


Mallorca - Ferie i TOP!
Luksuslejligheder på Mallorca

Se kontrolrapport

Antinori - Villa Antinori Rosso IGT - Toscana 2007 - TOP VIN.
[120 5021]



NU PR. STK. 125,00 DKK

Antal  


Denne flagskibsvin fra Antinori fremstilles udelukkende på egne druer fra familiens ejendomme i Toscana. På den måde er Antinori selvforsynende og kontrollerer hele produktionen fra A til Z på en vin der virkelig danner baggrund for familiens berømmelse. Selve vinfremstillingen og den efterfølgende lagring på hhv. fad og flaske, er en kombination af traditionelle metoder og enestående nytænkning, som huset Antinori står for.
Vinen er lavet på følgende druetyper: 60 % Sangiovese, 20 % Cabernet Sauvignon, 15 % Merlot og 5 % Syrah..
Vinen har en dyb rød farve og en rig frugtagtig bouquet med anstrøg af urter, bær og vanilje. Smagen er fyldig med generøs frugt bl.a. solbær og lang eftersmag.
Vinen er velegnet til mørkt kød, vildt, pastaretter og ost.

En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 13,5 % Alkohol
Markedspris kr. 149,-


Antinori Villa Rosso - Toscana.


Denne flagskibsvin fra Antinori fremstilles udelukkende på egne druer fra familiens ejendomme i Toscana. På den måde er Antinori selvforsynende og kontrollerer hele produktionen fra A til Z på en vin der virkelig danner baggrund for familiens berømmelse. Selve vinfremstillingen og den efterfølgende lagring på hhv. fad og flaske, er en kombination af traditionelle metoder og enestående nytænkning, som huset Antinori står for. Vinen fremstilles i Tenute Tignanello's kældre. Først gærer vinen i ca. 13 dage. Herefter fjernes drueskindet, og vinen fadlagrer i ca. 2 år. Inden vinen sendes på markedet flaskelagrer den i minimum et år for at udvikle sig yderligere. Herved opnår Villa Antinori sin unikke karakter.

Villa Antinori blev produceret første gang i 1924 som den første Chianti der var velegnet til lagring. Indtil årgang 2000 har vinen i nyere tid været klassificeret som Chianti Classico Riserva. Men fra årgang 2001 er vinen en Toscana IGT Fra årgang 2001 har Antinori familien nemlig valgt at være totalt selvforsynende med druer til denne vin. Tidligere måtte man købe sig til en del druer dyrket i Chianti Classico zonen, men der har længe været problemer med at købe druer af tilstrækkelig kvalitet. En af forklaringerne herpå er, at gode producenter, der før solgte druer på det åbne marked i dag foretrækker at producere deres egen vin. I de sidste 15-20 år har Antinori investeret i flere ejendomme og marker uden for Chianti zonen, og således i dag selvforsynende med druer af langt højere kvalitet end den man kunne købe sis til i Chianti zonen.


Vinen er lavet på druetyper: Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot og Syrah..

Vinen har en dyb rød farve og en rig frugtagtig bouquet med anstrøg af urter, bær og vanilje. Smagen er fyldig med generøs frugt bl.a. solbær og lang eftersmag.

Vinen er velegnet til mørkt kød, vildt, pastaretter og ost.


For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.
<<< Antinori - Villa Antinori Bianco IGT - Toscana 2009Produkt 6/17Borgo Salcetino  - Chianti Classico DOCG 2004 >>>
Anmeldelser
Indkøbskurv
..er tom!
Kundelogin
E-mail-adresse:
Adgangskode:

Klik her for at oprette
et gratis kundelogin.
Besøg os på Facebook
Klik her og bliv fan
Facebook
Vi anbefaler
LOUIS VEGA Cabernet Sauvignon 2011 Winemakers Edition
LOUIS VEGA Cabernet Sauvignon 2011 Winemakers Edition
- SUPER VIN TIL små penge... Louis Vega Cabernet Sauvignon har en fornem og fyldig frugtagtig bouquet med en snert af blomme og kirsebær med en god smag med en dejlig behagelig eftersmag. Vinen er velegnet til både lyst og rødt kød, pastaretter samt diverse oste. En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14 % Alkohol. Markedspris kr.: 59,-
39,00 DKK
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl.
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl.
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl. Kildevand uden kulsyre i plastflaske. Midt i den oprindelige natur i grænselandet mellem Danmark og Tyskland udspringer St. Willehad-kilden, der er beskyttet af store lerlag. Dette værdifulde mineralvand er op til 8000 år gammelt og stammer fra istiden. Derfor er det særlig rent, indeholder kun lidt natrium og har en usædvanlig blød smag. Mulighed for egen etiket/Private brand - v/hele paller... (Ring og hør mere om dette..) En kasse indeholder 18 flasker - 50 cl. (1 x palle: 1512 flaske) Markedspris kr. 3,95 Excl. pant.
2,95 DKK