EN FREMRAGENDE DESSETVIN/SAUTERNES STIL...
Hvis vi taler vi om Sauternes stil har Australien her sit bud på denne. En lækker frisk og fed dessertvin, som vil passe perfekt til isdesserter.
Botrytis betyder "Den ædle forrådnelse", en højest velkommen svampevækst som dannes på de modne druers skal og medfører en høj koncentration af sukker og druestoffer. Bimbadgen Botrytis er en fantastisk vin med en flot farve, nærmest som guld, med en svag grønlig kant. Bouqueten viser tydelig præg af citrus og abrikos. I smagen fornemmes en frisk abrikos og en perfekt balance mellem den naturlige druesukker og frugtsyre. Den er særdeles velegnet til desserter samt stærke oste.
    Guldmedalje ved Sydney Royal Wine Show..
    Decanter World Wine Awards - 2005, London – Best Dessert Wine Australian producer.
En kasse indeholder 12 flasker - 37,5 cl.
Normalpris pr. flaske kr. 145,-
Bimbadgen Estate
Bimbadgen Estate ligger højt på en bakke i Pokolbin Valley i den sydlige del af det velkendte Hunter Valley. Ordet Bimbadgen er aboriginal og betyder "Lovely views" og man må sige, at der er en virkelig smuk udsigt fra vingården. Man ser ud over gamle tilplantede vinmarker, hvor nogle af vinstokkene er mere end 35 år gamle, og Hunter valley er iøvrigt den ældste vingregion i Australien. Mærket Bimbadgen er kun 7 år gammelt, men der har været produceret vin på stedet i næsten 35 år. Vinhusets mål er at producere vine af høj kvalitet til hele verden. |