Slagelse Vinkompagni - MAXIMUM WINE
Forside » Californien » Rødvin » Volante Zinfandel - Russian River Valley 2004 TOPVIN Send en e-mail til Slagelse VinkompagniVis alle produkter  |   
Vingrupper
Argentina
Australien
Californien
 · Alkoholfri Vin
 · Hvidvin
 · Rødvin
Chile
England
Frankrig
Italien
Kina
Mexico
New Zealand
Portugal
Spanien
SPOT TILBUD / VINKUP...
Sydafrika
Tyskland
Østrig
Fragt
Vingrupper
Alkoholfri vin
Dessertvine
Mousserende vine
Portvin
Smagekasse
Spiritus
Topvine
Øl
Vingrupper
BagInBox vine
Bøger
Chokolade/Lakrids
Delikatesser m.m.
Gavekort
Gaveløsninger
Gaveæsker til Vin
JULEGAVER - Vin og Delikatesser
Kildevand
Vine med skruelåg
Vintilbehør
Information
Kontakt os / Contacts
Om os
Åbningstider
Vinens historie
Råd om vin
Billeder firma
Pressen skriver
Vinsmagninger
Links
Hjælp os til at blive bedre
B2B eller Firmaordning
Erhverv
HoReCa
Job
Fortrolighed
Gratis kundelogin
Slagelse Vinfestival
Vin & Sundhed
Billeder Aktiviteter/Butik
Opskrifter Vin & mad
Vin - Information
Forhandlere søges
Portvin - Nyttig viden!
Vinrejser
Betingelser & Vilkår
Kontakt os
Nyhedsbrev
Oversigt
Søg
Søg 


Vi sponsorerer
Slagelse Festuge
Slagelse Erhvervsråd
FC Vestsjælland
SBI Slagelse


Køb online
Nørrebro Bryghus


Mallorca - Ferie i TOP!
Luksuslejligheder på Mallorca

Se kontrolrapport

Volante Zinfandel - Russian River Valley 2004 TOPVIN
[160 1055]



NU PR. STK. 179,00 DKK

Antal  


Volante Vineyards - Zinfandel - Russian River Valley - Sonoma County i Californien.
En kraftig Zinfandel med en rig og intens aroma af sorte bær, kokosnød, og vanillecreme.
I smagen er der en vidunderlig blanding af sorte og modne kirsebær, blåbær og fuldmodne blommer
Vinen har en behagelig struktur med flotte tanniner og en flot og elegant finish der leder tankerne hen på mørkt og vådt egetræ – Zinfandel i en klasse for sig selv.
DOUBLE GOLD 98 - BEST OF SONOMA RED..
98 point ud af 98 mulige v/California State Fair 2006
BEST OF REGION (Tie)
BEST OF CLASS - Sonoma County`s Finest..
Sådan – Topkarakter over hele linjen. Vi mener den er til 5 xxxxx
En kasse indeholder 12 flasker - 75 cl. 15.4 % Alkohol.
Normalpris pr. flaske kr.: 199,-


V O L A N T E    V I N E Y A R D S



 


Ved California State Fair Wine Competition 2006 vandt Volante Zinfandel 2004 fra Volante Vineyards The California State følgende udmærkelser: Dobbelt guldmedalje, 98 point ud af 100 mulige og bedste vin I sin klasse. Disse flotte resultater er blot en lille del af alle de roser der er væltede ned over Volante Vineyards de senere år. Ud over deres fremragende Zinfandel vine, laver de også vine på blandt andet Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah og Cabernet Franc. Alle vinene er – uden undtagelse – små mirakler der er passet og plejet fra start til slut. De er en dejlig oplevelse, også for pengepungen – den høje kvalitet taget i betragtning.


 

I 1986 flyttede Volante Vineyards til det nye sted i Sonoma, og arbejdet med den nye Vingård begyndte. Landskabet er meget skrånende og bjergagtigt, stejlt og stenet med forskydningen på 1300 til 1800 meter. Bevoksningen er moderat med eg som den dominerende træsort. Udsigten er fantastisk uanset om man vender sig mod St. Helena i Napa County, Santa Rosa eller San Francisco Bay. En let skrånende eng på 6.hektar blev nøje udvalgt og i 1987 blev de første vinstokke planter, alle af sorten Cabernet Sauvignon. Siden er de øvrige druesorter kommet til på andre udvalgte jorde, og Volante Vineyards har i dag mere end 45.hektar med udvalgte druesorter.

For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.
<<< Volante Syrah Shiraz - Sonoma County 2006 15,7 % AlkoholProdukt 8/10Volante Zinfandel Sonoma County 2006 (McCoy Vineyards) >>>
Anmeldelser
Indkøbskurv
..er tom!
Kundelogin
E-mail-adresse:
Adgangskode:

Klik her for at oprette
et gratis kundelogin.
Besøg os på Facebook
Klik her og bliv fan
Facebook
Vi anbefaler
LOUIS VEGA Cabernet Sauvignon 2011 Winemakers Edition
LOUIS VEGA Cabernet Sauvignon 2011 Winemakers Edition
- SUPER VIN TIL små penge... Louis Vega Cabernet Sauvignon har en fornem og fyldig frugtagtig bouquet med en snert af blomme og kirsebær med en god smag med en dejlig behagelig eftersmag. Vinen er velegnet til både lyst og rødt kød, pastaretter samt diverse oste. En kasse indeholder 6 flasker - 75 cl. 14 % Alkohol. Markedspris kr.: 59,-
39,00 DKK
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl.
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl.
Aqua Nordic Mineralvand 50 cl. Kildevand uden kulsyre i plastflaske. Midt i den oprindelige natur i grænselandet mellem Danmark og Tyskland udspringer St. Willehad-kilden, der er beskyttet af store lerlag. Dette værdifulde mineralvand er op til 8000 år gammelt og stammer fra istiden. Derfor er det særlig rent, indeholder kun lidt natrium og har en usædvanlig blød smag. Mulighed for egen etiket/Private brand - v/hele paller... (Ring og hør mere om dette..) En kasse indeholder 18 flasker - 50 cl. (1 x palle: 1512 flaske) Markedspris kr. 3,95 Excl. pant.
2,95 DKK